Standard plemene

Pod jednotlivými záložkami je oficiální standard FCI. Já bych si na téma typických představitelů plemene dovolila přidat pár vlastních poznatků.

Australský ovčák je opravdu, jak se na mnohých stránkách píše, jedno veliké chlupaté srdce. Rozhodně to ale neznamená, že je to dobrosrdečný truhlík, kterému se líbí všichni a všechno. Je to duší především ovčák a jako takový chrání své "stádo" ať už se skládá jen z lidí, nebo i dobytka :-) .... Náš Safír byl připravený zlodějům uvařit kávu přibližně do jednoho roku, pak začal rozeznávat podle zvuků na chodbě jestli jde některý se sousedů, nebo někdo cizí. Zbytečně rozhodně neštěká, ale pokud se cizí noha zastaví před našimi dveřmi, tak většinou okamžitě zjistí, že na druhé straně dveří někdo hlídá. Pokud ovšem za dveřmi stojí někdo koho zná, pak ho vítá mohutnými výskoky za které by se nemusel stydět ani klokan. Kdo není příznivcem olízaného obličeje, musí vynaložit pořádné úsilí, aby tomu unikl. Není to ale nevychovanost :-), je to podle mého sledování ostatních příslušníků plemene spíš "ve standardu nejmenovaný znak plemene". Australák který nelétá vzduchem je vyloženě vzácnost.

I když Safír je už můj třetí pes, většina zkušeností s jiným plemenem mi byla celkem k ničemu ..... jsou chytří .... zatraceně chytří :-))))))) .... Australák miluje jakékoliv smysluplné úkoly, záměrně jsem použila výraz "smysluplné", protože to co vyhodnotí jako nepotřebnou činnost dělá s nechutí ....z donucení .... a obvykle ne dobře. Není to ale žádná vada. Dlouhá desetiletí se tento pes učil samostatnosti a schopnosti se sám rozhodnout co je správné, pokud pán není zrovna na blízku. Všechno funguje dokonale jen pokud najdete společnou řeč, dokážete ho nadchnout, zaujmout, rozesmát, v pravou chvíli odměnit, pokud vám důvěřuje .....pokud vás respektuje. Svou "práci" musí považovat za důležitou a důležitá je jen taková práce, která činí jeho pána šťastným a nadšeným. Australák není "jen pes" .... je to "pan pes" a kdo není schopen psa považovat za partnera, není pro tohle plemeno vhodným majitelem.

Safír je emočně velmi vnímavý, na špatnou náladu, negativní emoce a vypjaté situace reaguje obvykle neustálými pokusy o rozveselování, nebo stržení pozornosti na sebe .... každou takovou situaci velmi silně prožívá. Emoce jsou něco čím australák žije a čím více jich má kolem sebe pozitivních, tím je šťastnější.

S pořízením australáka je potřeba počítat s tím, že dveře jsou pro něj překážkou, jen dokud nedosáhne tlapou na kliku ... jak se dveře otvírají zjistí přesně v tom okamžiku, kdy k ní doroste. Jediné dveře které Safír neumí otevřít, jsou ty které jsou zamčené. Šuplík se dá vysunout, zip u tašky otevřít, dvířka skříněk mají přece úchytky :-)))...  Původní lednici ho naučil otevírat kocour, teď už je naštěstí u nové dole mrazák a podtlak "zatím" nepřekonal. Australák si rád čte... bohužel jeho studium je tak vášnivé, že je lepší číst ty časopisy dřív než on :-). Krade ponožky ... jakékoliv .... kdykoliv má příležitost ... a vyrábí do nich dírky přesně v místě kde má být palec :-).

Safír se od malička se mnou "dělí" .... nehlídá si hračky ani jídlo a žvýkací kosti mi mezi okusováním nosí na klín ... pravděpodobně mám ochutnat :-) ... takže chvíli pomlaskávám vedle té rozžužlané věci, pak mu jí vrátím a on si jde spokojeně dožvýkat zbytek. Tohle jsem u jiných psů nikdy nezažila.

Od malička je velmi chytrý, temperamentní, neúnavný a nepokazí žádnou legraci. Je vášnivý aportér, ale taky drtič cizích uloupených míčků :-). Miluje dlouhé procházky, nekonečné lítání s psími kamarády a v neposlední řadě jídlo :-).

 

Australský honácký pes je plemeno, které zatím poznávám ... Vlastní názor přidám později :-) V tuto chvíli mohu jen říct, že Hardey je osobnost... je v mnoha ohledech jiný než Safír. Od té chvíle co se zabydlel v naší smečce poctivě hlídá, aby nás někdo neukradl. Je opravdu hodně fixovaný na svou lidskou rodinu i Safíra. Je to ještě mlaďoušek, takže se spolu neustále seznamujeme :-). Co se týká jeho typických nepřehlédnutelných vlastností ..... před nějakým časem jsem našla takovou velmi vtipnou charakteristiku, která je ale taky naprostou realitou každého všedního dne honáka :-). Protože jsem tohle vyvedené dílko našla už rozeseté po mnoha stránkách a všude se píše, že si to od někoho jiného vypůjčili, nezjistila jsem koho požádat o použití na mých stránkách. Pokud se najde majitel a nebude se mu šíření líbit, sice budu trochu nešťastná :-), ale odstraním ...

Tohle je náš malý Háááárdííík v každé větě :-)) :